امروز : ۲۴ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰
روابط عمومی آبفا استان اصفهان
۱۲۷مرتبه
۲۰ مرداد, ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹

گفتگو با ارائه دهنده گان برترین های پیشنهاد های سال ۹۷

آقای بهمن وحیدی متولد ۱۳۳۶ هستند و در سال ۱۳۶۸  با مدرک کارشناسی مکانیک به استخدام شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درآمد و فعالیت خود را در دفتر فنی شرکت با عنوان کارشناس طراحی شروع کرده و تا سال ۱۳۹۶ که به افتخار بازنشستگی نائل شد در این دفتر مشغول به کار بوده اند.
مهندس طراح (به مدت ۳ سال) –مسئول طراحی تاسیسات(به مدت ۴ سال) –مسئول طراحی آب استان (به مدت ۱۴ سال) و مدیر دفتر فنی (به مدت ۷ سال) از جمله مسئولیت های وی از بدو استخدام تا زمان بازنشستگی بود.
مهندس وحیدی در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی با عنوان «تغییر مسیر خط آبرسانی به شهرهای نطنز،بادرود و اردستان» به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفای اصفهان ارائه نمودند که بالاترین امتیاز را کسب کرد. به همین دلیل برآن شدیم تا در این خصوص با وی به گفتگو بنشینیم.
۱-از چه زمانی و چطور با نظام پیشنهادها آشنا شدید؟
بنده  از حدود ۱۰ سال قبل از فعالیت های نظام پیشنهادها اطلاع یافتم و از همان زمان همکاری خود را شروع نمودم و تا کنون چندین پیشنهاد ارسال نموده ام.
۲-در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفا ارائه نمودید که این  پیشنهاد با کسب ۱۰۰۰ امتیاز به تصویب کمیته پذیرش و بررسی پیشنهادهای شرکت رسید. عنوان اصلی این پیشنهاد چه بود و منشأ اصلی شکل گیری پیشنهاد از کجا شکل گرفته بود؟
مطالعات طراحی فاز یک آبرسانی به شهرهای نطنز، بادرود و اردستان حدود ۱۲ سال قبل توسط مهندسین مشاور دی آب انجام و با دستور شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور این طرح از شرکت آب و فاضلاب اصفهان به شرکت آب منطقه ای اصفهان منتقل گردید و با انجام  مطالعات فاز دو زیر نظر کارشناسان آب منطقه ای اصفهان بررسی و نهایتا مورد تصویب آب منطقه ای و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قرار گرفت و دو مرتبه این طرح جهت اجرا به شرکت آب و فاضلاب اصفهان در سال ۱۳۹۶ واگذار گردید و عملیات اجرایی در دستور کار شرکت قرار گرفت. و مقرر گردید عملیات اجرایی از ورودی شهر نطنز به طرف چادگان شروع گردید که به همین منظور پروفیل های اجرایی که توسط مشاور طرح تهیه شده بود جهت بررسی و تحویل آن به پیمانکار بنده باتفاق آقای مهندس محسنی ناظر پروژه و کارشناسان مشاور دی آب به منطقه نطنز عزیمت نمودیم طرح مشاور از طریق مجاورت اتوبان اصفهان –کاشان و پس از دور زدن شهر نطنز از ورودی اتوبان تا منبع ذخیره آب شهر نطنز به طول ۸۰۰۰ متر در دستور اجرا قرار گرفته بود که با توجه به شناختی که بنده از موقعیت شهر نطنز و اطلاعاتی که از وضعیت آبرسانی فعلی و مسیرهای اجرا شده داشتم. پس از بررسی مسیر پیشنهادهای مشاور و موانع و مشکلاتی که این مسیر هم از نظر طول اجرایی و همچنین با توجه به سنگی و ناهموار بودن کل مسیر به مشاور پیشنهاد جاده قدیم نطنز را دادم که کلا ۸۰۰۰ قد لوله گذاری حذف گردید و محل ساخت مخزن تعادلی در زمین صاف و بدون عملیات سنگبرداری مشخص گردید.
۳-نتایج حاصل از اجرای پیشنهاد و شواهد دال بر آن را بیان فرمائید؟
نتایجی که از این پیشنهاد حاصل گردید:
الف)حدود ۸۰۰۰ متر از طول لوله گذاری پروژه با لوله چدن و داکتیل قطر ۶۰۰ میلیمتر از طول مسیر حذف گردید.
ب)حدود ۳۰۰۰ متر از مسیر اجرا از قطر ۸۰۰ میلیمتر فولادی به قطر ۶۰۰ میلیمتر تقلیل پیدا نمود.
ج)با توجه به اینکه محل پیشنهادی مشاور برای ساخت مخزن تعادلی در قله کوه مشخص شده بود و احداث مخزن در این کد ارتفاعی نیاز به عملیات کوه بری و برش سنگ خیلی زیاد بود و هزینه ای چند میلیاردی در پی داشت با جابجایی مسیر محل جدید در زمینی بدون سنگ و مسطح مشخص و تعیین شد که از هزینه عملیات سنگبری مخزن و همچنین کل مسیر لوله گذاری جلوگیری نمود شواهد دال بر آن می توان از تغییر مسیر و گزارش آن که به تایید ناظر پروژه آقای مهندس محسنی و همچنین گزارش آن که به تایید معاون محترم مهندسی و توسعه جناب آقای دکتر حکمتیان رسید و تحویل دبیرخانه نظام گردید.
۴-تخمین شما در رابطه با میزان هزینه ای که باید صرف شود  تا پیشنهاد اجرایی شود چقدر است؟
برای اجرایی شدن پیشنهاد اینجانب نه تنها نیاز به صرف هزینه ای اضافی در این طرح نخواهد داشت بلکه با اجرای این پیشنهاد از هزینه شدن حدود ۱۵ میلیارد تومان جلوگیری خواهد شد
۵-میزان صرفه جویی حاصل از اجرای پیشنهاد را چقدر تخمین می زنید؟
بر اساس برآورد اجرایی که بر اساس فهرست بها به سال ۱۳۹۶ توسط مشاور دی آب برای کل پروژه برآورد شده ۱۶۰ میلیارد تومان مشخص شده است که با اجرای پیشنهاد اینجانب با توجه به قیمت لوله قطر ۶۰۰ میلیمتر چدن داکتیل از قرار هر متر طول ۱۶۰۰۰۰۰۰ ریال حدود ۱۵ میلیارد تومان با توجه به حذف ۸۰۰۰ متر لوله گذاری و کم شدن عملیات سنگبری مسیر وصل پیشنهادی قالب برای ساخت مخزن صرفه جویی اقتصادی خواهد گردید .
۶- شما در مجموع عملکرد نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها در سطح شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
همانگونه که همکاران محترم مطلع می باشند هدف از تشکیل نظام پیشنهادها ارائه طرح پیشنهاداتی می باشد که منجر به حذف هزینه های اضافی و همچنین اقتصادی تر شدن و صرفه جویی در هزینه های شرکت گردد و همچنین شرکت برای ایجاد انگیزه و تشویق همکاران برای اجرای این هدف امتیازات و هدایای در نظر گرفته است توصیه اینجانب به همکاران محترم این است که اولا نهایت کوشش  و اهتمام خود را جهت پیشبرد اهداف شرکت بنمایند و حضور فعال در حوزه نظام پیشنهادات داشته باشند و همچنین در ارائه طرح و پیشنهاد خود دقت نمایند که خدای ناخواسته به خاطر اخذ هدایا و پول طرح و پیشنهاد همکار دیگری را به عنوان طرح و پیشنهاد خود ارائه ننمایند که متاسفانه این اتفاق طی چندین مرحله توسط یکی از همکاران در حوزه معاونت مهندسی و توسعه رخ داد که موجب تخریب کارشناسان حوزه دیگری گردید.

 

آقای خسرو متولی متولد ۱۳۳۹ هستند و در سال ۱۳۶۹  با مدرک فوق دیپلم مکانیک به استخدام شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درآمد و فعالیت خود را در دفتر فنی شرکت با عنوان تکنسین شروع کرده و تا سال ۱۳۹۷ که به افتخار بازنشستگی نائل شد در این دفتر مشغول به کار بوده اند.
آقای متولی در سال ۱۳۹۷ پیشنهادی با عنوان « حذف پمپاژ حسن آباد و نکو آباد(مبارکه)» به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفای اصفهان ارائه نمودند که بالاترین امتیاز را کسب کرد. به همین دلیل برآن شدیم تا در این خصوص با وی به گفتگو بنشینیم.
۱-از چه زمانی و چطور با نظام پیشنهادها آشنا شدید؟
بنده  از حدود ۴ سال پیش و ز طریق اتوماسیون اداری با دبیرخنه نظام پیشنهادها آشنا شدم..
۲-در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفا ارائه نمودید که این  پیشنهاد با کسب ۱۰۰۰ امتیاز به تصویب کمیته پذیرش و بررسی پیشنهادهای شرکت رسید. عنوان اصلی این پیشنهاد چه بود و منشأ اصلی شکل گیری پیشنهاد از کجا شکل گرفته بود؟
با توجه به اشرلف به موقعیت منطقه و پس از ارائه طرح اولیه از طرف مشاور، اینجانب نسبت به کنترل طرح اقدام نموده و با توجه به بازدید نجام شده از محل و رقوم ارتفاعی ارائه شده توسط مشاور این سوال در ذهنم ایجاد شد که آیا ایستگاه پمپاژرا می توان حذف کرد یا خیر؟
۳-نتایج حاصل از اجرای پیشنهاد و شواهد دال بر آن را بیان فرمائید؟
بدیهی است در چنین شرایطی جریان ثقلی که اولین، بهترین و ارزان ترین راه حل هدایت فاضلاب می باشد در مقایسه با هزینه های بسیار زیاد اجرایی و بهره برداری ایستگاه پمپاژ در اولویت قرار می گیرد.
۴-تخمین شما در رابطه با میزان هزینه ای که باید صرف شود  تا پیشنهاد اجرایی شود چقدر است؟
برآورد اولیه اجرا طرح ۹۵۰ میلیون تومان می باشد و طرح احداث احداث ایستگاه پمپاژ(طرح مشاور) با احتساب ۳۰۰ متر لوله رفت و ۳۰۰ متر لوله برگشت در حدود ۲ میلیارد تومان می باشد.
۵-میزان صرفه جویی حاصل از اجرای پیشنهاد را چقدر تخمین می زنید؟
برآورد دقیق هزینه های اجرایی و استخراج تناسب و مابه التفاوت می بایست توسط واحد برآورد انجام شود ولی تناسب اولیه ۵۰% کاهش هزینه ای را نشان می دهد.
۶- شما در مجموع عملکرد نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها در سطح شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
با توجه به واحدی که اینجانب در آن مشغول به کار هستم کنترل دقیق طرح های مشاور، بازدید از منطقه، طرح سوال، ارائه فرضیه مناسب و نهایتا پیدا کردن راه حل مناسب پیشنهاد می گردد.
در پایان از زحمات شما و همکاران گرامی سپاسگذاری نموده امیدوارم پیشنهادات پرسنل در جهت پیشبرد هدف تعالی شرکت آبفا گام بسیار موثری داشته باشد.

 

آقای وحید شهبازی متولد ۱۳۵۶ هستند و در سال ۱۳۸۰  با مدرک کارشناسی عمران به استخدام شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درآمد و فعالیت خود را در آب و فاضلاب منطقه گلپایگان شروع کرد.
مهندس شهبازی در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی با عنوان «تغییر مسیر خط آبرسانی به شهرهای نطنز،بادرود و اردستان» به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفای اصفهان ارائه نمودند که بالاترین امتیاز را کسب کرد. به همین دلیل برآن شدیم تا در این خصوص با وی به گفتگو بنشینیم.
۱-از چه زمانی و چطور با نظام پیشنهادها آشنا شدید؟
  با توجه به سوابق  خدمتی اینجانب و همچنین همکاران محترم در حدود سال ۱۳۹۲آشنایی کمی با نظام پیشنهادات داشتم که بعد از این تاریخ پیگیر اطلاعات بیشتری در این خصوص شدم.
۲-در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفا ارائه نمودید که این  پیشنهاد با کسب ۱۰۰۰ امتیاز به تصویب کمیته پذیرش و بررسی پیشنهادهای شرکت رسید. عنوان اصلی این پیشنهاد چه بود و منشأ اصلی شکل گیری پیشنهاد از کجا می باشد؟
با توجه به اینکه وظیفه هر کارمند این است که وظایف خود را به نحو احسن انجام داده و در راه اعتلا و آبادانی مملکت خویش تلاش نماید اینجانب نیز با اعتقاد به همین اصل و تجارب چندین ساله و بازدید محل و بازنگری مجدد و تجزیه و تحلیل مهندسی طرح  ( چه از نظر مسیر, هیدرولیکی و..)  نسبت به ارائه  پیشنهاد جدید اقدام نمودم .
۳-نتایج حاصل از اجرای پیشنهاد و شواهد دال بر آن را بیان فرمائید؟
نتایج حاصل از پیشنهاد شامل ۱- کوتاه شدن مسیر بطول ۱۰۶۷ متر لوله گذاری چدن داکتیل به قطر ۳۰۰ میلیمتر  ۲- بستر مناسب جهت لوله گذاری ۳- کم شده افت دبی به علت کاهش تغییر مسیر ها ۴- کاهش ساخت حوضچه تخلیه هوا ۵- کم شدن مبلغ صورت وضعیت پرداختی به پیمانکار مجری طرح  ۵- ۰۰۰
۴-تخمین شما در رابطه با میزان هزینه ای که باید صرف شود  تا پیشنهاد اجرایی شود چقدر است؟
 بدون هزینه
۵-میزان صرفه جویی حاصل از اجرای پیشنهاد را چقدر تخمین می زنید؟
در حدود ۶.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰  ریال
۶- شما در مجموع عملکرد نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها در سطح شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
از کمیته نظام پیشنهاد تشکر مینمایم که این فرصت برابر  را برای همه کارمندان آبفا فراهم نموده اند که با پیشنهاد های سازنده خود قدمی در اعتلاء و سربلندی کشور عزیزمان ایران بردارند. به همکاران و برادران و خواهران گرامی  در آبفای استان اصفهان توصیه میکنم حتما در نظام پیشنهادها شرکت کرده و تجارب و اندیشه خود را محک زده و در اختیار دیگران قرار دهند . هیچ ایرادی ندارد اگر پیشنهادشان خدا نکرده پذیرفته نشود اصل بر این است که احساس وظیفه نموده و ارایه پیشنهاد نمودیم و خواستار اعتلاء ایران اسلامی عزیزمان و سر بلندی شرکت آبفا می باشیم .

 

آقای مهدی محمدی فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران-عمران از دانشگاه آزاد نجف آباد بوده و از  سال ۱۳۸۶ به عنوان مهندس طراح تاسیسات انتقال و توزیع آب در شرکت مهندسین مشاور پدیدآب سپاهان مشغول به فعالیت بوده و از سال ۱۳۹۲ به عنوان مدیر پروژه تصفیه خانه های آب گلپایگان و خوانسار مشغول به کار می باشد.
طراحی های انجام شده در این مدت عبارتند از طراحی فاز اضطراری تصفیه خانه آب گلپایگان و خوانسار، طراحی ساختمان های کلرزنی تصفیه خانه آب گلپایگان و خوانسار، بازنگری ساختمان فیلتراسیون و ایستگاه پمپاژ و محوطه سازی تصفیه خانه آب گلپایگان
آقای داود باقری فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعت آب و برق در سال ۱۳۸۵ بوده و به عنوان مهندس ناظر طرح آبرسانی خوانسار از طرف شرکت مهندسین مشاور پدیدآب سپاهان از سال ۱۳۹۲ مشغول به فعالیت شده و در این مدت طرح های خط انتقال طرح آبرسانی به طول حدود ۴۰ کیلومتر، ایستگاه های پمپاژ شماره ۱ و ۲ و تصفیه خانه فاز ۱اضطراری خوانسار را تا مرحله افتتاح و بهره برداری نظارت نموده است.
آقایان محمدی و باقری در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی با عنوان «طرح آبگیر از مخزن سد گلپایگان در طرح آبرسانی به خوانسار» را به صورت مشارکتی به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفای اصفهان ارائه نمودند که بالاترین امتیاز را کسب کرد. به همین دلیل برآن شدیم تا در این خصوص با آنها  به گفتگو بنشینیم.
۱-از چه زمانی و چطور با نظام پیشنهادها آشنا شدید؟
آقای محمدی: اینجانب در سال ۱۳۹۴ پیشنهاد تغییر مسیر خط انتقال و محل آبگیر طرح آبرسانی خوانسار را به آقای مهندس صالح مدیر دفتر فنی و سرکار خانم مهندس اشجع زاده (مدیر محترم پروژه وقت خوانسار) ارائه نمودم و از طریق ایشان با نظام پیشنهادها آشنا و اولین پیشنهاد خود را ارائه نمودم که پیشنهاد قبلی نیز با ۱۰۰۰ امتیاز مصوب و عملیاتی شد.
آقای باقری: در سال ۱۳۹۵ توسط آقای مهندس انالی (رییس بهره برداری منطقه خوانسار) و با تاکید مدیر محترم منطقه خوانسار آقای مهندس جهانگیری، در جهت بهینه سازی انجام امور با نظام پیشنهادات آشنا شده و اولین پیشنهاد خود را جهت مکانیزه نمودن آبگیری از تونل قمرود در سال ۱۳۹۵ ارائه نمودم
۲-در سال ۱۳۹۶ پیشنهادی به دبیرخانه نظام پیشنهادهای آبفا ارائه نمودید که این  پیشنهاد با کسب ۱۰۰۰ امتیاز به تصویب کمیته پذیرش و بررسی پیشنهادهای شرکت رسید. عنوان اصلی این پیشنهاد چه بود و منشأ اصلی شکل گیری پیشنهاد از کجا شکل گرفته بود؟
همانطور که در متن پیشنهاد نیز توضیح داده شده است پس از پیشنهاد تغییر مسیر و محل آبگیری طرح آبرسانی خوانسار، مشاور مربوطه اقدام به طراحی و ارائه طرح پیشنهادی خود نمود که به دلیل اشکالات فراوان که در متن پیشنهاد به طور مفصل توضیح داده شده است مورد قبول واقع نگردید و طرح ارائه شده هم از نظر فنی و اجرایی و هم از نظر اقتصادی دارای ایرادات فراوان بود لذا اینجانبان خود اقدام به ارائه چند پیشنهاد در خصوص طرح آبگیر از دریاچه سد گلپایگان نمودیم که نهایتا یکی از گزینه ها مورد تایید دفتر محترم فنی و نظام پیشنهادها قرار گرفت.
۳-نتایج حاصل از اجرای پیشنهاد و شواهد دال بر آن را بیان فرمائید؟
برای عملیاتی نمودن پیشنهاد مذکور مناقصه برگزار و پیمانکار انتخاب شده مراحل اجرا پروژه در دست اقدام است.
۴-تخمین شما در رابطه با میزان هزینه ای که باید صرف شود  تا پیشنهاد اجرایی شود چقدر است؟
براساس برآورد اولیه طبق فهرست بهای سال ۹۷ به منظور اجرای پیشنهاد در حدود ۳ میلیارد تومان مورد نیاز می باشد.
۵-میزان صرفه جویی حاصل از اجرای پیشنهاد را چقدر تخمین می زنید؟
بر اساس برآوردهای صورت گرفته به منظور طرح اولیه  فقط به منظور انجام عملیات حفاری بر اساس فهرست بهای سال ۹۷ در حدود ۳ میلیارد تومان ، عملیات سنگبرداری مورد نیاز است که در طرح پیشنهادی این موضوع حذف شده است همچنین سایر مزایای طرح پیشنهادی به غیر از کاهش هزینه های اولیه از قبیل کیفیت بالاتر آب استحصالی، کاهش هزینه های بهره برداری و تعمیر و نگهداری به قوت خود باقی است.
۶- شما در مجموع عملکرد نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها در سطح شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
همکاران محترم می توانند با اعلام پیشنهادات خود حتی در سطوح پایین، ایرادات بسیار جزئی (به ظاهر جزئی) تحول بزرگی در روند انجام کار و بازدهی سیستم به وجود آورند از عیب های به ظاهر کوچک چشم پوشی نکرده و به دنبال بهینه سازی سیستم و کارهای تحت مدیریت خود باشند در این صورت کل سیستم به صورت فعال و پویا ایرادات خود را اصلاح  و رورز به روز کارآمدتر می گردد.
برای پیشنهادات موثر و ایده آل به صورت تصویری و فیلم و عکس و پوستر روند پیشنهاد از پگونگی شکل گیری ایده اولیه تا طرح و اجرا نهایی آن، مستندسازی شده و به صورت یک برنامه جذاب و آموزشی برای کارمندان و یا حتی پخش از صدا و سیما تهیه گردد این موضوع علاوه بر رشد و آموزش کارکنان و شهروندان تشویق بسیار خوبی برای سایرین به منظور اهمیت تفکر و تعقل و ارائه پیشنهادات ارزنده است.
به افراد پیشنهاددهنده علاوه بر جایزه مالی یک تشویق نامه مبنی بر ارائه و تصویب پیشنهاد آنها هرچند کوچک ارائه گردد تا در گذر زمان به دست فراموشی سپرده نشده و به عنوان جایزه معنوی حفظ گردد.
مبلغ تشویق هر پیشنهاد بر اساس در صدی از مبلغی که باعث صرفه جویی در بیت المال می گردد تعیین شود تا انگیزه بیشتری در این خصوص به وجود آید. 

حوزه: 
مدیرعاملمعاون منابع انسانی و بهبود مدیریتامور تشکیلات ومنابع انسانی
آب و فاضلاب استان اصفهان در شبکه های اجتماعی

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان می‌باشد.(استفاده از مطالب اين سايت با ذكر منبع بلامانع است)

طراحی و پیاده سازی دیتا پردازش سپانو